Založ si blog

Peter Kalmus sám používa komunistickú symboliku

Duo Kalmus a Lorenz napriek viere v ušľachtilosť ich činov na príčetného človeka pôsobí ako nevydarená paródia dua Kaiser a Lábus. V posledných dňoch znova otrávili mediálne vody. Pod rúškom umenia sa predvádzajú ničením pomníkov, búst, sôch a momentálne aj odstraňovaním symbolov komunizmu z pietneho miesta.

 

Pikantným paradoxom však je, že sám Kalmus používa komunistickú symboliku vo svojim umení. Ním vyrobená gitara vystavovaná v Slovenskej národnej galérii dokazuje, že práve on propaguje totalitný režim! A kým na verejnosti sa prezentuje ako zarytý antikomunista, doma vyrába kosáky a kladivá. Zvláštna záľuba antikomunistu.

svk_sng-p_2713

Zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.P_2713

 

Prečo tak koná? Vysvetlení môže byť niekoľko:

1. na úkor verejnosti si vyhradzuje exkluzívne právo rozhodovať kde komunistická symbolika bude a kde nie

2. pod rúškom umenia chce komunistickú symboliku ničiť ale aj tvoriť (dúfajme, že sa vyhne pužitiu zakázenej symboliky)

3. môže trpieť latentnými obdivom k totalitným režimom, ktoré by vysvetľovali jeho deštruktívne správanie

 

Zároveň je prekvapujúce, že Lorenz nevytrhol komunistické symboly aj z Kalmusových gitár, keď ho tak poburujú. Alebo snáď nepozná tvorbu génia? Nad menom Kalmus visí ešte niekoľko otáznikov:

1. Prečo až teraz? Prečo sa nečinil aj ako hrdina pred rokom 1989? Vari nebolo v socializme dosť možností k podobným útokom? V totalite prežil takmer 20 rokov v dospelosti a dovtedy neskrivil žiadnej komunistickej opache ani vlások. Asi bolo lepšie “bojovať” v takomto super utajenom režime. Aká to odvaha!

2. Prečo je a musí byť slovenská verejnosť obťažovaná toxickými dôsledkami rôznych umelcov za asistencie exkluzívnej pozornosti médií?

3. Ako je možné, že majú vždy k dispozícii prominentných právnikov a to v krajine, kde sa bežný človek spravodlivosti nikdy nedočká?

 

 

kalmus-profilovka

Zdroj: https://www.webumenia.sk/autor/4684

 

Životné míľniky Petra Kalmusa:
– narodil sa 28. augusta 1953 v Piešťanoch
– jeho otec, židovský utečenec z Nemecka, ho po úteku do západného Nemecka úplne opustil (ako jeden z mála mal privilégium cestovať na Západ aj napriek synovmu tvrdeniu, že otec ako antikomunista s režimom nespolupracoval)
– otčim bol komunistický káder
– vo veku asi 13 rokov sa hlásil na chemickú priemyslovku v Poprade s motiváciou vyskúšať LSD (po roku ho vyhodili)
– prvej manželke zakázal ísť k voľbám pod hrozbou rozvodu (rozviedli sa neskôr aj tak)
– jeho tvorba je celosvetovo ignorovaná
– pravidelne však vystavuje v Slovenskej národnej galérii za zvláštnych podmienok
– na konci svojej kariéry sa zradikalizoval a jeho verejné umenie je často performované Ľubošom Lorenzom, pravdepodobne aby bremeno trestnej zodpovednosti preniesol na iných
– pri deštrukčných aktivitách sa špecializuje na sovietskych vojakov, ktorí položili životy v boji proti nacizmu – takto Kalmus prejavuje vďaku za to, že jeho otec bol uštrený pred nacistickou genocídou
– rád sa predvádza na verejnosti nahý

 

Životné míľniky Ľuboša Lorenza:

– ???

* pôvodná umelecká koláž v štýle Kalmus / Lorenz bola odstránená

 

 

Na obranu Lorenza treba povedať, že nedávna väzba bola neprimeraná. Slovensko mu praje všetko najlepšie do ďalších umeleckých akcií za mediálnej sekundácie a v obklopení prominentných právnikov.

 

* pôvodná umelecká koláž a následná fotografia boli odstránené

 

Zdroje:
https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.P_2713
Reflexe Východoslováků na rok 1989. Životopisná vyprávění: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/151849/
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120185190/?lang=cs

Kiska ako Fico

20.09.2017

Od nástupu do úradu je prezident Andrej Kiska médiami ospevovavný pri každej trápnej PR akcii, vykresľovaný ako "tatíček národa" a jediný počestný politik. Vytvorením modly akéhosi posvätného viac »

Zdrcujúce dôkazy ako Putin hackoval americké voľby

02.09.2017

Doterajšie podozrenia o ruských zásahoch do amerických volieb stáli vždy vode. Mlčky to priznával celý svet. No teraz vyšli najavo nové dôkazy usvedčujúce prezidenta Ruskej federácie ako viac »

Neprebudil ich ani Kotleba

07.03.2016

Neprebudi ich uz nic. Existoval elegantny sposob ako dat najavo celemu politickemu spektru, ze Slovak uz viac nebude tolerovat korupciu. Stacilo bojkotovat volby a odmietnut presunut nasu moc na skorumpovanych viac »

Donald Trump

Trump vydal obežník o zákaze služby transgenderových ľudí v americkej armáde

24.03.2018 09:00

Trump vlani zaskočil vedenie amerického Pentagonu, keď vyhlásil, že chce zvrátiť prax, ktorú zaviedla ešte vláda predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu.

Gazprom

Putinov príbuzný sa dostal do vedenia Gazpromu

24.03.2018 08:25

Podpredsedom správnej rady Gazpromu sa stal Michail Putin, ktorý je podľa Kremľa vzdialeným príbuzným prezidenta Vladimira Putina.

Katalánsko

Katalánska polícia v Barcelone zasiahla proti protestujúcim

24.03.2018 08:24

Demonštranti sa v uliciach Barcelony zišli na protest proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu o opätovnom vzatí do predbežnej väzby separatistu Jordiho Turulla.

počasie, turista, zima

Jar sa blíži maličkými krokmi. Od nedele si pospíme o hodinu menej

24.03.2018 06:00

V noci na nedeľu si posúvame ručičky hodiniek na letný čas - o 2.00 h na 3.00 h. Počasie však nebude ani len typicky jarné.

Kritické Myslenie

Pochybovanie je počiatok múdrosti

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 48719x
Priemerná čítanosť článkov: 3748x

Autor blogu

Kategórie