Založ si blog

Na Bidenove poníženie Európa nereaguje

Politici sú ochotný povedať pravdu len za dvoch odlišných podmienok. Prvá je, ak už nemajú čo stratiť a tak aspoň symbolicky uškodia protivníkom pre zmenu poodhalením pravdy. Za príklad možno dať piatkový prejav Vladimíra Putina opisujúc verejné tajomstvo o nekonečnej americkej agresii v rôznych častiach sveta, ktorej jediným výsledkom je (premyslený?) rozvrat globálnej bezpečnosti. Tou druhou podmienkou je pocit sily, všemohúcnosti či nadradenosti politikov do takej miery, že odhalenie pravdy o vlastných (zlo)činoch už ich nijako nemôže ohroziť. A zaujímavejším príkladom je Joe Biden, ktorý na pôde Harvardovej univerzity zahodil diplomatické sladké reči a pomenoval udalosti bez zahmlievania či mystifikácie.

 

Prejav viceprezidenta USA je hodný krátkej úvahy, keďže v ňom spomenul zdanlivo dva nesúvisiace no veľmi dôležité informácie zo zákulisia americkej zahraničnej politiky, ktoré by pri elementárnom pochopení za iných okolnosti v slobodnej Európe museli vyvolať škandál desaťročia.

 

V prvom výroku sa Joe Biden o blízkovýchodných kolegoch zmienil:


„V Sýrii boli najväčším problémom naši regionálni spojenci (Turci, Saudi, Spojene Arabské Emiráty). A čo to teda robili? Tak strašne chceli dostať Assada, že poskytovali stovky miliónov dolárov a desiatky tisíc zbraní hocikomu, kto bol ochotný bojovať proti Assadovi a okrem toho, tí ľudia boli podporovaný Al Nursou, Al Káidou a inými džihádistickými extrémistami. Myslite si, že preháňam? Veď ISIL je len prezlečená  iracká Al Káida, ktorá našla voľný priestor v Sýrii. A my sme nedokázali presvedčiť našich kolegov, aby ich (ISIL) prestali podporovať.“ *

 

No o európskych „spojencoch“ sa už vyjadril takto:


„To my sme donútili dôležité krajiny uvaliť sankcie na Rusko. A je pravda, že ony to vôbec nechceli. Ale americké vodcovstvo a prezident USA naliehali, aj za cenu viacnásobného zatiahnutia Európy do nevýhodnej situácie, aby povstala a znášala ekonomické škody zavedením sankcií (proti Rusku).“ *

 

Pravda, nepravda?

Nesprávny výklad týchto výrokov by bol, že Biden sa len nechal strhnúť mladou krvou v sále a tu a tam uletel. Potom by sa zdalo, že v prípade ISIL-u sa chcel pred študentmi zbabelo zbaviť zodpovednosti a hodiť vinu na arabských spojencov a pri téme „Rusko“ si možno chcel vylepšiť renomé chvastaním sa ako šliapol Európanom na krk, aby konali v súlade so záujmami USA. Avšak takýto ignorantsky prístup z našej strany by bol nezodpovedný a nebezpečný, pretože Joe Biden nie je len tak hockto. Biden je viceprezident USA a jeho výroky treba brať smrteľne vážne. Harvardský prejav je hodný úvahy a diskusie, ktorá samozrejme neprebehla v žiadnych mienkotvorných médiách. Lepšie povedané, po Bidenových výrokoch ostalo veľmi trápne ticho a naše strážne psy sa zmenili na strážne pštrosy.

 

Čo také strašné Biden povedal?

Kritická otázka znie: Ako je vôbec možné, že Američania dokážu dokopať Európu, aby si sama spôsobila ekonomické „harakiri“ a zároveň nevedia presadiť svoj vplyv v bohapustých arabských diktatúrach (slovami Bidena  „kolegovia v regióne“) stalinistického typu? Čo to hovorí o európskych politikoch a ich lojalite voči krajine, voličom? Čo to hovorí o postavení Európy vo svete? Čo si o tom majú myslieť bežní Európania? Má si človek milión naozaj vyvodiť, že „svetový policajt“ dovolí kamarátom podporovať teroristov prvého rangu a pritom Európe bráni slobodne rozvíjať nutné ekonomické vzťahy s Ruskom? Nie je to šialenstvo, ktoré sa nás nevyhnutne tlačí do závažného konfliktu s USA?!? Na tieto otázky existuje až banálna odpoveď. Pre tohto slávneho bacilonosiča „slobody a demokracie“ nie je ekonomicky výhodné vyvíjať tlaky na Blízky východ, keďže USA sú stále značne závislé na fosílnych palivách z tohto regiónu a veľmi dobre si pamätajú ropné embargo zo 70. rokov. Ale na druhej strane Američania nemajú absolútne žiaden problém pre ich nevraživosť voči Rusku pokrytecky a chladnokrvne prinútiť celú Európu odstrihnúť sa od Ruska – teda krajiny, na ktorej sme existenčné presne tak isto závislí ako USA od arabov.

 

Európa na historickom dne

Európa sa nechala presvedčiť, že Rusko je skaza a treba sa od neho odvrátiť. No úprimne povedané, Rusko je oproti zverským tyraniám Blízkeho východu ešte vzornou demokraciou. Ale to Američanom nebráni pokračovať s podporovateľmi svetového terorizmu vo vzájomne výhodných kšeftoch aj naďalej. Hlavné je, že Európa naletela a „odpojila“ sa od Ruska. A ak sa rýchlo Európa neudobrí s Ruskom, ktoré je nám historicky, ekonomicky ale aj kultúrne prijateľnejšie ako púštne arabské tyranie, tak toto perverzné šialenstvo sa z dlhodobého hľadiska kruto vypomstí (ako sa už párkrát európskym veľmociam kvôli vrtkavosti dejín tak udialo). A rovnako dnešná reputácia EU je týmto verejným americkým ponížením tak zdecimovaná, že si z nej môžu robiť posmech aj dedinčania v Angole, pričom tejto potupnej historickej udalosti v dejinách ľudstva konkuruje snáď už len legenda o trójskom koňovi. Preto môžme Američanmi nanútenú obchodnú vojnu nazvať aj trójske sankcie.

 

Šokujúca úprimnosť Bidena to dala Európe poriadne vyžrať. A ešte šokujúcejšie je, že o tomto megaškandále sa v Európe trápne mlčí. Biden sa dokonca za jeden zo spomenutých výrokov musel ospravedlniť tureckému prezidentovi, ktorý sa ostro ohradil voči podpore terorizmu. A viete koľko európskych politikov zdvihlo hlások voči ponižujúcemu (aj keď pravdivému) výroku Bidena? Slovom nula! A to sa bohužiaľ nedá charakterizovať ináč ako zrada voliča, zrada ideálov slobody a zrada štátov, ktorým politici majú slúžiť!

 

* – voľný preklad autora článku

Kiska ako Fico

20.09.2017

Od nástupu do úradu je prezident Andrej Kiska médiami ospevovavný pri každej trápnej PR akcii, vykresľovaný ako „tatíček národa“ a jediný počestný politik. Vytvorením modly akéhosi posvätného cára je dnes nekritizovateľný a média tým, že si stvorili politického Frankensteina teraz nevedia čo s ním. Dokazujú to aj mimoriadne vlažné reakcie na závažné [...]

Peter Kalmus sám používa komunistickú symboliku

03.09.2017

Duo Kalmus a Lorenz napriek viere v ušľachtilosť ich činov na príčetného človeka pôsobí ako nevydarená paródia dua Kaiser a Lábus. V posledných dňoch znova otrávili mediálne vody. Pod rúškom umenia sa predvádzajú ničením pomníkov, búst, sôch a momentálne aj odstraňovaním symbolov komunizmu z pietneho miesta. Pikantným paradoxom však je, že sám Kalmus [...]

Zdrcujúce dôkazy ako Putin hackoval americké voľby

02.09.2017

Doterajšie podozrenia o ruských zásahoch do amerických volieb stáli vždy vode. Mlčky to priznával celý svet. No teraz vyšli najavo nové dôkazy usvedčujúce prezidenta Ruskej federácie ako osobne prevádza zákerný sofistikovaný počítačový útok na bezbranné americké volebné systémy. Americký kongres uvažuje o anulácii volieb. Dosť bolo rečí, tu hľa [...]

Testovanie / Covid-19 / Koronavírus /

Otestujú školákov v Ľubovni aj v trnavskej škole Matovičových dcér

05.12.2020 08:31

Niektoré školy na Slovensku sa cez víkend zapoja do testovania žiakov, ich zákonných zástupcov a zamestnancov školy.

Joe Biden

Bidenove víťazstvo oficiálne potvrdili v Kalifornii, má už dostatok hlasov

05.12.2020 06:50

Joe Biden získal v Kalifornii 55 hlasov voliteľov a celkovo tak 279. Presiahol tým potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak Donalda Trumpa.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Kollárovci zlomili Matoviča v prospech Žilinku. Odkiaľ vietor fúka?

05.12.2020 06:00

Príde pred Vianocami tvrdý lockdown? Alebo bude pod názvom „prirodzený vianočný“, ako hovorí minister Jaroslav Naď (OľaNO)?

pocasie-5-12-2020

Vysoká teplota, veterno. Víkend bude úplne iný

05.12.2020 00:00

Nápor teplého vzduchu, ale aj veľká oblačnosť. Niekde však môže vykuknúť spoza mrakov aj slnko. Kde to môže byť?

Kritické Myslenie

Pochybovanie je počiatok múdrosti

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 64708x
Priemerná čítanosť článkov: 4978x

Autor blogu

Kategórie