Založ si blog

Na Bidenove poníženie Európa nereaguje

Politici sú ochotný povedať pravdu len za dvoch odlišných podmienok. Prvá je, ak už nemajú čo stratiť a tak aspoň symbolicky uškodia protivníkom pre zmenu poodhalením pravdy. Za príklad možno dať piatkový prejav Vladimíra Putina opisujúc verejné tajomstvo o nekonečnej americkej agresii v rôznych častiach sveta, ktorej jediným výsledkom je (premyslený?) rozvrat globálnej bezpečnosti. Tou druhou podmienkou je pocit sily, všemohúcnosti či nadradenosti politikov do takej miery, že odhalenie pravdy o vlastných (zlo)činoch už ich nijako nemôže ohroziť. A zaujímavejším príkladom je Joe Biden, ktorý na pôde Harvardovej univerzity zahodil diplomatické sladké reči a pomenoval udalosti bez zahmlievania či mystifikácie.

 

Prejav viceprezidenta USA je hodný krátkej úvahy, keďže v ňom spomenul zdanlivo dva nesúvisiace no veľmi dôležité informácie zo zákulisia americkej zahraničnej politiky, ktoré by pri elementárnom pochopení za iných okolnosti v slobodnej Európe museli vyvolať škandál desaťročia.

 

V prvom výroku sa Joe Biden o blízkovýchodných kolegoch zmienil:


„V Sýrii boli najväčším problémom naši regionálni spojenci (Turci, Saudi, Spojene Arabské Emiráty). A čo to teda robili? Tak strašne chceli dostať Assada, že poskytovali stovky miliónov dolárov a desiatky tisíc zbraní hocikomu, kto bol ochotný bojovať proti Assadovi a okrem toho, tí ľudia boli podporovaný Al Nursou, Al Káidou a inými džihádistickými extrémistami. Myslite si, že preháňam? Veď ISIL je len prezlečená  iracká Al Káida, ktorá našla voľný priestor v Sýrii. A my sme nedokázali presvedčiť našich kolegov, aby ich (ISIL) prestali podporovať.“ *

 

No o európskych „spojencoch“ sa už vyjadril takto:


„To my sme donútili dôležité krajiny uvaliť sankcie na Rusko. A je pravda, že ony to vôbec nechceli. Ale americké vodcovstvo a prezident USA naliehali, aj za cenu viacnásobného zatiahnutia Európy do nevýhodnej situácie, aby povstala a znášala ekonomické škody zavedením sankcií (proti Rusku).“ *

 

Pravda, nepravda?

Nesprávny výklad týchto výrokov by bol, že Biden sa len nechal strhnúť mladou krvou v sále a tu a tam uletel. Potom by sa zdalo, že v prípade ISIL-u sa chcel pred študentmi zbabelo zbaviť zodpovednosti a hodiť vinu na arabských spojencov a pri téme „Rusko“ si možno chcel vylepšiť renomé chvastaním sa ako šliapol Európanom na krk, aby konali v súlade so záujmami USA. Avšak takýto ignorantsky prístup z našej strany by bol nezodpovedný a nebezpečný, pretože Joe Biden nie je len tak hockto. Biden je viceprezident USA a jeho výroky treba brať smrteľne vážne. Harvardský prejav je hodný úvahy a diskusie, ktorá samozrejme neprebehla v žiadnych mienkotvorných médiách. Lepšie povedané, po Bidenových výrokoch ostalo veľmi trápne ticho a naše strážne psy sa zmenili na strážne pštrosy.

 

Čo také strašné Biden povedal?

Kritická otázka znie: Ako je vôbec možné, že Američania dokážu dokopať Európu, aby si sama spôsobila ekonomické „harakiri“ a zároveň nevedia presadiť svoj vplyv v bohapustých arabských diktatúrach (slovami Bidena  „kolegovia v regióne“) stalinistického typu? Čo to hovorí o európskych politikoch a ich lojalite voči krajine, voličom? Čo to hovorí o postavení Európy vo svete? Čo si o tom majú myslieť bežní Európania? Má si človek milión naozaj vyvodiť, že „svetový policajt“ dovolí kamarátom podporovať teroristov prvého rangu a pritom Európe bráni slobodne rozvíjať nutné ekonomické vzťahy s Ruskom? Nie je to šialenstvo, ktoré sa nás nevyhnutne tlačí do závažného konfliktu s USA?!? Na tieto otázky existuje až banálna odpoveď. Pre tohto slávneho bacilonosiča „slobody a demokracie“ nie je ekonomicky výhodné vyvíjať tlaky na Blízky východ, keďže USA sú stále značne závislé na fosílnych palivách z tohto regiónu a veľmi dobre si pamätajú ropné embargo zo 70. rokov. Ale na druhej strane Američania nemajú absolútne žiaden problém pre ich nevraživosť voči Rusku pokrytecky a chladnokrvne prinútiť celú Európu odstrihnúť sa od Ruska – teda krajiny, na ktorej sme existenčné presne tak isto závislí ako USA od arabov.

 

Európa na historickom dne

Európa sa nechala presvedčiť, že Rusko je skaza a treba sa od neho odvrátiť. No úprimne povedané, Rusko je oproti zverským tyraniám Blízkeho východu ešte vzornou demokraciou. Ale to Američanom nebráni pokračovať s podporovateľmi svetového terorizmu vo vzájomne výhodných kšeftoch aj naďalej. Hlavné je, že Európa naletela a „odpojila“ sa od Ruska. A ak sa rýchlo Európa neudobrí s Ruskom, ktoré je nám historicky, ekonomicky ale aj kultúrne prijateľnejšie ako púštne arabské tyranie, tak toto perverzné šialenstvo sa z dlhodobého hľadiska kruto vypomstí (ako sa už párkrát európskym veľmociam kvôli vrtkavosti dejín tak udialo). A rovnako dnešná reputácia EU je týmto verejným americkým ponížením tak zdecimovaná, že si z nej môžu robiť posmech aj dedinčania v Angole, pričom tejto potupnej historickej udalosti v dejinách ľudstva konkuruje snáď už len legenda o trójskom koňovi. Preto môžme Američanmi nanútenú obchodnú vojnu nazvať aj trójske sankcie.

 

Šokujúca úprimnosť Bidena to dala Európe poriadne vyžrať. A ešte šokujúcejšie je, že o tomto megaškandále sa v Európe trápne mlčí. Biden sa dokonca za jeden zo spomenutých výrokov musel ospravedlniť tureckému prezidentovi, ktorý sa ostro ohradil voči podpore terorizmu. A viete koľko európskych politikov zdvihlo hlások voči ponižujúcemu (aj keď pravdivému) výroku Bidena? Slovom nula! A to sa bohužiaľ nedá charakterizovať ináč ako zrada voliča, zrada ideálov slobody a zrada štátov, ktorým politici majú slúžiť!

 

* – voľný preklad autora článku

Neprebudil ich ani Kotleba

07.03.2016

Neprebudi ich uz nic. Existoval elegantny sposob ako dat najavo celemu politickemu spektru, ze Slovak uz viac nebude tolerovat korupciu. Stacilo bojkotovat volby a odmietnut presunut nasu moc na skorumpovanych viac »

Ako ovládnuť Slovenské Telekomunikácie za babku

20.05.2015

Celé Slovensko si v týchto dňoch začína pomaly uvedomovať, že predaj Slovenských Telekomunikácii nebol až taký bomba kšeft, ako to posledných 14 rokov demagogicky vykresľujú tie politické viac »

Dobrý americký okupant a iné mýty

22.04.2015

Vedľajším efektom nedávnej dragúnskej jazdy cez územie strednej Európy bol bleskový úkaz geniality v ohýbaní a prekrúcaní pojmov horlivými (aj úprimnými?) obdivovateľmi jednej superveľmoci viac »

Záplavy, Záhorie, Pernek, cesta, voda, povodeň, povodne, záplava

Horský priechod Čertovica je neprejazdný

28.04.2017 19:31

Mnohé cesty v Žilinskom kraji sú pre nepriaznivé počasie a zosuvy pôdy neprejazdné.

ZSSK, vlak, železnice, IC,

IC vlakom pred sviatkami pridali vozne

28.04.2017 19:30

Železničná spoločnosť Slovensko v súvislosti so sviatkom 1. mája pridala vozne k rýchlikom InterCity.

očkovanie, osýpky, dieťa, lekár, ambulancia

Osýpky u ročného bábätka pri Leviciach zatiaľ nepotvrdili

28.04.2017 19:00

Prvé laboratórne výsledky vzoriek zatiaľ nepotvrdili ďalší prípad vysokonákazlivých osýpok na Slovensku.

jablkový puding s mandľami, pohostenie

Z pultov stiahli puding s kúskami kovu

28.04.2017 18:35

Niektorí obchodníci museli tento týždeň stiahnuť zo svojich pultov nebezpečné pudingy od nemeckého výrobcu.

Kritické Myslenie

Pochybovanie je počiatok múdrosti

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 38550x
Priemerná čítanosť článkov: 3855x

Autor blogu

Kategórie